Ogrzewanie domu gazem płynnym

Decydując się na ogrzewanie domu gazem, masz do wyboru dwa rozwiązania. Jeżeli Twoja posesja ma przyłącze gazowe, możesz podpisać umowę na dostarczanie paliwa ze spółką gazowniczą. W przypadku gdy nie ma możliwości pociągnięcia instalacji do działki, warto zdecydować się na ogrzewanie gazem płynnym LPG, który składowany będzie na terenie posesji w dostosowanym do tego zbiorniku. Jako że w naszym klimacie koszty ogrzewania stanowią dużą część rocznych wydatków domowych, zachęcamy do rozważenia ekonomicznego sposobu na utrzymanie ciepła w pomieszczeniach, jakim jest ogrzewanie na gaz płynny LPG.

Jaki gaz płynny do ogrzewania domu?

Ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu systemu ogrzewania gazem płynnym, jest rodzaj stosowanego gazu. Jak się okazuje, powinien być to czysty propan — propan techniczny. Dlaczego? Ponieważ z uwagi na swoje parametry tylko ten rodzaj gazu zapewnia w pełni prawidłową i bezawaryjną pracę całej instalacji. Propan zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach, sięgających do -40ºC, dlatego świetnie nadaje się do przechowywania w zbiornikach zewnętrznych. O ile wykazuje nieco mniejszą wartość opałową w porównaniu do butanu, uzyskiwany dzięki niemu płomień osiąga wyższą temperaturę, co wpływa na lepszą wydajność ogrzewania.

Ile gazu płynnego na ogrzewanie domu?

Efektywność energetyczna to jedna z wielu zalet tego rodzaju ogrzewania, która sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Planując instalację grzewczą, warto wpierw określić ilość potrzebnego do ogrzewania gazu — w okresie zimowym i letnim. Choć oczywiście przeprowadzone kalkulacje należy traktować wyłącznie orientacyjnie, są one dobrym wyznacznikiem w planowaniu domowego budżetu. Wartości opałowe propanu osiągają zwykle około 6,7 kWh/litr, a dokonując szybkich obliczeń, z pewnością łatwo określisz szacunkowe zapotrzebowanie gazu płynnego do ogrzewania domu na cały rok.

Czy ogrzewanie gazowe jest szkodliwe?

Ogrzewanie na gaz płynny to nie tylko bezpieczny, ale i dobry dla środowiska sposób na zapewnienie ciepła domostwu. Nie wiąże się ono bowiem z emisją szkodliwych produktów spalania do atmosfery, a do tego nie wymaga zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na kotłownię. Ogrzewanie domu gazem płynnym umożliwia wykorzystanie go również do podgrzewania wody użytkowej, a łatwa obsługa i niska awaryjność sprawiają, że okazuje się doskonałą alternatywą dla wielu innych metod ogrzewania. Jesteś zainteresowany ogrzewaniem gazem płynnym? Skontaktuj się z naszą firmą już dziś, a z przyjemnością przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania!